אוריינות מדיה הינה חשובה ורלוונטית לכל מורה ותלמיד.ה

Posted by:

הידע, המיומנות והכלים שירכשו בתכנית, ״אנחנו התקשורת״, יקנו יתרון אישי לכל מורה ומורה. ויאפשרו גם מקור פרנסה חדש ונוסף במקביל להוראה, תוך ניצול המיומנויות המקצועיות של המורה.

״אורינות מדיה״, הינה חשובה ורלוונטית לכל מורה ותלמיד.ה, בכל מקצוע לימוד ובית ספר. נותנת כלים רלוונטים ועדכניים למורים הרוצים להסתגל לעולם החדש, לדבר את השפה שלו ולקחת בו חלק. ללמוד להתפתח מהר כמו הטכנולוגיה ולהמשיך להיות רלוונטים ומעניינים.

העולם סביבנו משתנה וממשיך להשתנות ללא הרף בקצב מטורף בין שנרצה או לאו. זוהי המהפכה הרביעית. התלמידים בימינו הם צרכני, יצרני ומפיצי תוכן; הבעיה היא שהם הראשונים שגדלים לתוך מציאות זו ללא כלים, ללא תובנות קודמות וללא הבנת המשמעויות וההשלכות. מאמר זה נכתב מתוך הבנה שיש לתת לכך פתרון ולהכשיר דור תבוני, המבין תקשורת, בעל ידע ומיומנויות בתקשורת ומסוגל להתמודד באופן מושכל וביקורתי עם המידע המתווך במדיה, לצרוך ולהשתמש כראוי בטכנולוגיות שלה כמיומנות לחיים בעידן הדיגיטלי. האחריות בידינו – מערכת החינוך, להוביל את הילדים, להדריכם ולא להיגרר אחרי השינוי בלי להבין את כיוונו. החשוב ביותר הוא להתבונן באתגר הטכנולוגי-דיגיטלי ולקבל אחריות, ״אנחנו התקשורת״.

התלות הגוברת של כולנו באמצעי התקשורת (כצרכנים, יצרנים ומפיצים) בכל תחומי החיים, בתקופת הקורונה, רק מחזקת את הטענה כי על מערכת החינוך לקדם הטמעת אוריינות מדיה כבר בבית הספר היסודי. לתקשורת יכולה להיות השפעה חיובית או שלילית על החברה, אך אוריינות מדיה מאפשרת לתלמידים להבחין בסיכונים בלתי נמנעים הכרוכים בה, כגון מניפולציה והטיה (Namle, 2021). אוריינות מדיה מקדמת חשיבה ביקורתית וביטוי עצמי, ומאפשרת לאזרחים לממש באופן מכריע זכויות דמוקרטיות  (Jeong et al., 2012). אנשים בעלי אוריינות תקשורת יכולים לנקוט עמדה ביקורתית בעת פענוח מסרים תקשורתיים, ללא קשר לדעותיהם לגבי עמדה מסוימת (Namle, 2021).

המשתלמים בה לומדים לצרוך תקשורת ותוכן באמצעי המדיה והמדיה הדיגיטלית באופן מודע, תבוני, מושכל וביקורתי. הם לומדים לייצר ולהפיק תוכן למדיה; לתכנן, לעצב ולהקים אתר ובלוג מעניינים ואטרקטיבים, שיתוף הפצה ושימוש משכיל ברשתות החברתיות, אשר יכולים לקדם כל מגמה, ותחום ידע. המורים יחברו בין המתרחש באקטואליה לנלמד בתכנית הלימודים של תחום הידע ובכך יחברו את התלמידים בין העבר להווה עם חשיבה לעבר העתיד.

הידע, המיומנות והכלים שירכשו בתכנית, ״אנחנו התקשורת״, יקנו יתרון אישי לכל מורה ומורה. ויאפשרו גם מקור פרנסה חדש ונוסף במקביל להוראה, תוך ניצול המיומנויות המקצועיות של המורה.

0
  פוסטים קשורים

You must be logged in to post a comment.

טוען...