יזמות ומנהיגות שיתופית

Posted by:

התפיסה בעולם התעסוקה המתקדם אינו אינדיבידואלי המתייחס לאיש מקצוע אחד, אלא מחבר בין עולמות שונים מתחום הידע לתוך מיזמים טכנולוגים, מדעיים וחברתיים. התוכנית באה לעודד פעלנות לומד ומעורבות חברתית יחד עם חשיבה יזמית על מנת להיות קטר מוביל במנהיגות העתיד לקדמת מדינת ישראל.

ייחודיותה של תוכנית זו, היא בעצם הבאתו וייצוגו של עולם היזמות-העולם העסקי לתהליך הלימודי. באופן בו התלמידים יהיו מוכנים לעולם התעסוקה, ידעו לאתר הזדמנויות עסקיות ויצרו רשת שותפויות חברתיות פוטנציאליות. בתכנית אנו משלבים מגמות טכנולוגיות ממדעי הנדסהתקשורתניו מדיהאמנות העיצוב וניהול עסקי יחד עם השכלה יזמית, חדשנות וחשיבה יצירתית.

מדינת ישראל מזוהה כמדינת סטארטאפ.  חברות חיצוניות הציעו ומציעות לא מעט תכניות חשיפה לעולם היזמות ועידוד תלמידים ומורים למיזמים. אך האם הן פדגוגיות ובאמת משתלבות ומותאמות לעולם בית הספר?

הערך המוסף בתוכנית שאנו מביאים היא תכנית פדגוגית המשלבת בין אנשי חינוך שעשו הסבה להוראה מעולמות תעשיה שונים ובין יזמים. השילוב מקנה את ההנחיה המותאמת ביותר לבני הנוער, של מיומנויות המתאימות לבוגר מערכת החינוך במאה ה 21.

יש לציין כי מיומנויות אלה נבנות ברמות שונות בהתאם לשכבת הגיל. תוך מיקוד סביב עולם היזמות לרבות שת"פ עם חברות עסקיות והקהילה בליווי מנטורים מתחום היזמות לתוך מיזם משותף בין אשכולות המקצועות השונים באופן על תחומי, כאשר כל תלמיד מביא לצוות את הידע והמיומנות המקצועית מהמגמה בה הוא לומד למיזם המשותף (התלמידים כמומחי ידע). כהכנה להנחיית התלמידים בשיטת הוראה זאת, עובר צוות המורים (מתחומי הידע השונים) פיתוח מקצועי כמומחי תהליך, בהנחיית עבודה שיתופית בין תחומית ועל תחומית, סביב פרויקט/מיזם משותף.

הערך שבתהליך: א. מזמן התנסות סימולטיבית של העולם העסקי יזמי. כל לומד  מזהה צורך אישי כנקודת מוצא ללמידה,  באופן זה התהליך הופך להיות משמעותי לפרט ולקבוצה. כל לומד בא לידי לידי ביטוי כמומחה ידע בתחום המגמה שלו, לתוך צוות העובד על מיזם משותף. גישה זו מאפשרת לכל פרט לממש הפוטנציאל של כל לומד, הופכת את הקבוצה לקבוצה יצירתית ופעלנית ואת תהליך הלמידה לתהליך משמעותי. ב. המורים המלמדים בתכנית, הם מורים מקצועיים בעלי ידע וניסיון מוכח גם בתעשייה, בשוק המקצועי, מה שמוסיף ערך מוסף למורים ולתלמידים כמומחי ידע וכמומחי תהליך כמו בעולם העסקי.

ג. מאפשר ללומד לממש וליישם בפועל את כל הפרקטיקות והמיומנויות המקצועיות שלמד במגמה שלו, הלכה למעשה בתוך צוות, תוך שהוא מזהה את מקומו בתוכו ואת החיבורים הבינתחומיים בין התחומים השונים המרכיבים את הצוות. ד. מזמן חשיפה, הבנה, יישום, הטמעה, ניתוח והערכה חלופית, ומאפשר בגרות המשלבת לימודים עיוניים ועבודה מעשית באופן המותאם לעולם העסקי-יזמי. 

תיאור קהל היעד של התוכנית 

תלמידי י׳-יב׳: תלמידים שנבחרו ממגמות שונות- טכנולוגיה, חברה רוח ומדעים שילמדו במגמות השונות את המיומנויות המקצועיות הנדרשות וידעו להביא אותם לתוך מיזם משותף חוצה מגמות – בגישה על תחומית במסגרת תכנית זאת.

רציונאל התכנית:

בעולם המוצרים המדעיים טכנולוגים קיימת מורכבות של מספר תחומי דעת שונים היוצרים יחד את המוצר השלם. דר׳ צבי ברק גורס, כי האתגר המרכזי של המאה ה- 21 הוא במיומנות ההתנהגותית של היחיד והצוות. העולם אינו יכול עוד להתנהל רק בכוחו של היחיד – האינדיבידואל, אלא בכוחה של הקבוצה. השימוש בעבודה קבוצתית הולך וצובר תאוצה, אם כקבוצת למידה הנדרשת לפיתוח מיומנויות, כקבוצת חשיבה יצירתית ויזמית, או כקבוצה שעומדת בפניה משימה ארגונית, כאשר כל שותף יזהה את חלקו, ויהיה מוכן להכיר בחלקים של השותפים האחרים ובעצם העובדה שבלעדיהם היצירה לא הייתה מתממשת.

אנו חיים בתקופה בה כמות הידע והמידע גדלה ומתעדכנת בקצב מהיר. קצב זה מוביל להתמחות בתחומים צרים. עם זאת, בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה נדרשת חשיבה רחבת היקף וראייה מערכתית כוללת של כמה תחומי דעת המאפשרת ביצוע אנליזה וסינתזה. הצורך בבדיקת צרכי השוק לא פחות חשובה. פיתוח מוצר לא יצא לפועל ללא​ ​אפיון ועיצוב ממשק משתמש ( IX) וחווית משתמש (UX) וללא תכנית עסקית הבוחנת היתכנות כלכלית וכדאיות​. את הרעיון יש ״למכור״ למשקיעים פוטנציאליים, אותם נרצה לגייס לטובת פיתוח המוצר ולאחר מיכן נרצה למתג את המוצר ולתכנן את האסטרטגיה השיווקית הנכונה והמתאימה ביותר למוצר/פרויקט/מיזם המסוים שלנו ולשוק הרלוונטי לו. היום ה״רעיון״ למוצר הוא בהכרח לא בעל המשקל הגבוה בתהליך – מפיתוח המוצר ועד הגעתו למשתמש. שאלות כגון: איך יימכר המוצר? מי מחליט אם יש בו צורך? מיהו השוק? ומהי תכנית עסקית ואסטרטגיה שיווקית, הן שאלות חשובות שיש לשים עליהן את הדעת עוד בחשיבה הראשונית על כדאיותו של פיתוח הרעיון לכדי מוצר. על שאלות אלו ניתן תשובות ענייניות.

למידה בינתחומית המתקיימת לאחר הלמידה הרב תחומית, בה תלמידים שונים לומדים תחומי ידע מגוונים ומתמקצעים בהם, נותנת מענה לבעיות מורכבות הדורשות נקודת מבט ומציאת פתרון הוליסטי, מכיוון שהשלם גדול מסך חלקיו. למידה בינתחומית לא רק שאינה מבטלת את הצורך בלמידה תחומית. היא מחזקת את ההבנה המעמיקה של התלמיד בתחום שלו ומחזקת את עיגון הידע הדיסציפלינארי בזכות מציאת קשרים והעמקה (ד״ר קלדרון 2019).

תפיסה רעיונית של התוכנית

תכנית לימודים בגישה לידע על תחומית, תוך פיתוח מומחיות במקצועות הטכנולוגיה, המדע, החברה והרוח. במרחב למידה המעודד שיתופיות יחזקו את עבודת הצוות ביניהם כהכנה לעולם העסקי ולשוק העבודה.

נקודת המוצא לתהליך הלימודי: יציאה מתוך צורך, רעיון או בעיה שתתפתח למיזם משותף, בתהליך המדמה את אופן העבודה בעולם העסקי. באופן זה התלמידים יהיו מוכנים לעולם התעסוקה, ידעו לאתר הזדמנויות עסקיות ויצרו רשת שותפויות חברתיות פוטנציאליות.

בעולם המוצרים המדעיים טכנולוגים קיימת מורכבות של מספר תחומי דעת שונים היוצרים יחד את המוצר השלם. התוכנית מתרכזת במיומנות מקצועית הנרכשת במגמות יחד עם הקניית מיומנות התנהגותית של היחיד והצוות המלמדת את התלמידים לסמוך על כוחה של הקבוצה, כצוות חשיבה יצירתית ויזמית, או כצוות שעומדת בפניו משימה ארגונית, כאשר כל שותף יזהה את חלקו, ויהיה מוכן להכיר בחלקים של השותפים האחרים בעצם העובדה שבלעדיהם היצירה לא הייתה מתממשת.

אנו חיים בתקופה בה כמות הידע והמידע גדלה ומתעדכנת בקצב מהיר. קצב זה מוביל להתמחות בתחומים צרים. עם זאת, בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה נדרשת חשיבה רחבת היקף וראייה מערכתית כוללת של כמה תחומי דעת המאפשרת ביצוע אנליזה וסינתזה. 

מטרת העל שלנו:

פיתוח לומד עצמאי ופעלן במרחב למידה שיתופי, בגישה לידע על תחומית, כאשר במסגרתה התלמידים יאתרו צורך/בעיה מכל תחום בו יבחרו, באופן אוטונומי, מבלי שהמורה יגדיר להם את התחום מראש. אינטגרטיביות: שלוב מפרה של רעיונות וכלים כדי לאפשר הבנה טובה של המציאות בה מתקיימת הבעיה/ צורך/ האתגר ולייצר חלופות ורעיונות ליצירת החדש. פתרון בעיה, זו המוטיבציה ליצירת חיבור בינתחומי הפרויקט מאפשר לכל מומחה להביא את הידע שלו לצוות.

אופן הלמידה יתאפיין תוך עידוד חווית למידה יוצרת המשלבת; חשיבה יצירתית, חשיבה עיצובית, חשיבה יזמית, חשיבה ביקורתית, אוריינות חקר, אוריינות מדיה, אוריינות דיגיטלית, אוריינות פיננסית, חשיבה שיווקית, וידע לבניית תכנית עסקית המותאמת לשוק העבודה במאה ה 21. פתוח כישורי עבודת צוות בהחלט תתרום לעתידם המקצועי של התלמידים בתוכנית.

0
  פוסטים קשורים
  • No related posts found.

You must be logged in to post a comment.

טוען...